Najnovšie pridané produkty
Žiadne produkty
Ceny sú s DPH
Čo sú to FFP2 respirátory a ako nás dokážu ochrániť
DOMETIC TCX 35 - BOSS DOVOLENKOVÝCH AUTOCHLADNIČIEK
CHLADENIE SLNKOM – TEST - KOMPRESOROVÁ CHLADNIČKA NA SOLÁR
MEMPHIS - terasový gril a ohrievač
DOMETIC CFX+IC – Zvýhodnené balíčky
CESTOVNÉ AUTOCHLADNIČKY - Na cestách s chladnou hlavou
DOVOLENKOVÉ AUTOCHLADNIČKY – 9 rád ako ich mať rád
Zobraziť všetkyZverejnené: 13.02.2018 15:16:32
Kategórie: Kuchyňa
S príchodom jari začína homo sapiens na dlhšiu dobu vychádzať zo svojich vykúrených príbytkov a tráviť čas na terasách a záhradách. Občas sa mu tam zapáči až tak, že tam chce tráviť väčšinu dňa. A samozrejme pripraviť si vonku aj jedlo. Univerzálnejší exteriérový prostriedok na varenie a pečenie ako multifunkčný gril však zatiaľ tento živočíšny druh nevynašiel.
Nie, nebudeme špekulovať či je lepšia klasika na uhlie alebo moderná alternatíva. Ani z ktorého je mäso šťavnatejšie, chrumkavejšie alebo nebodaj zdravšie. Takéto porovnanie nebýva fér. A aj tak za väčšinu úspechu alebo neúspechu býva zodpovedný grilmajster. Nie je vhodné zatracovať jednu alebo druhú technológiu ohrevu. Každá z nich je vhodná do iného prostredia a na inú príležitosť. Nebude nás ani zaujímať konkurencia. Budeme sa zaoberať vlastnosťami plynových záhradných a kempových grilov, s rôznymi technickými vychytávkami a širokou škálou využitia. Občas sa ale asi nejakému porovnaniu s klasikou nevyhneme.
Zásadnou otázkou je, kde sa chystáte grilovať. Vláčiť na piknik alebo príležitostnú grilovačku v prírode veľké 40 kilové hebedo asi nebude moc praktické. Nenatrepete ho ani do karavanu. Na takéto akcie sú riešením skladacie prenosné plynové grily DOMETIC a ENDERS. Zbalené zaberajú veľmi málo miesta a veľmi ľahko sa prenášajú. Po rozložení z nich dostanete plnohodnotný gril. A dokonca aj viac! Postavíte naň kľudne aj panvicu alebo hrniec s jedlom a uvaríte čo len viete. Absolútnou ultra prenosnou špecialitkou na piknik je kartušový Mini-BBQ od CALORu, ktorý sa perfektne uplatní aj na malom sídliskovom balkóniku. Na záhrade alebo terase, kde máte dostatok miesta agril má svoje obľúbené stanovisko, vám už ale nič nebráni používať moderný plynový gril so širokou škálou doplnkových funkcií a pokročilých technológií.
Kam ho dáme? Častá otázka majiteľov nového grilu. Tu je zopár postrehov z praxe: Je dobré mať gril pod strechou. Ak začne zrazu pršať, v klídku si grilujete ďalej. Aj napriek výrazne nižšej dymovosti ako u klasiky musí byť miesto vetrané. Je ale fajn, ak máte z dvoch strán vytvorené dostatočné závetrie. Nadávajte ho ani blízko a ani ďaleko od stola. Rodina a hostia sa radi pozerajú ako pre nich špeciality pripravujete a vy ako grilmajster zas chcete byť s nimi v kontakte. Aj samotné servírovanie jedla bude jednoduchšie. V tesnej blízkosti stola im však pôjdete po čase na nervy. Teplo, prskanie, občas dym a búchanie s grilovacím náradím nie je to, za čím vaši hostia prišli. Posuňte gril od stola na cca 3-5 metrov, aby si každý mohol pohodlne sadnúť a dalo sa chodiť dookola. Ideálne je myslieť na gril už pri plánovaní terasy.
Tu všeobecne platí, čím väčšia plocha grilu, tým viac tam naložíte. Okrem veľkosti je dôležitý aj počet grilovacích platní/roštov a aby sa dala každá z nich nezávisle regulovať. Mäso, ryby, syr, zelenina... každá zo surovín potrebuje na prípravu svoj čas a teplotu. A hotové musia byt odrazu. Pri nedostatku roštov budete musieť nechať niektorú časť jedla oddychovať a pred servírovaním zase prihriať. Takýto postup jedlo viac vysušuje. Aj keď ste teda napríklad len dvaja, gril s troma grilovacími okruhmi pre vás nemusí byť vôbec veľký.
Väčšie kusy mäsa ako napríklad celé kura, rebrá alebo bavorské koleno potrebujú na upečenie svoj čas. Teplo sa musí dostať až do samého stredu ku kostiam. Ak by teplo do mäsa prenikalo len zospodu a zhora mäso chladlo, pečenie by trvalo veľmi dlhú dobu. A po toľkých hodinách by jedlo bolo nechutne suché. Pri jedlách z veľkých kusov potrebujete dosiahnuť podobný efekt ako v rúre. Treba udržať teplo okolo celého kusu mäsa. A na to výborne poslúži horný poklop. Takto pripravované jedlá si zachovajú svoju chuť a šťavnatosť. Integrovaný teplomer, na ktorom pravidelne kontrolujete teplotu je samozrejmosťou. A kombinácia so skleneným priezorom, cez ktorý sa o stave pečenia môžete očami presvedčiť aj bez nadvihovania poklopu je neoceniteľná.
Príprava steakov je naozaj veda. Okrem správneho výberu a pôvodu mäsa, ochutenia a dĺžky grilovania je veľmi dôležitá teplota pri ich príprave. Aby ostali šťavnaté, plné svojej typickej vône a chuti a potrebujú na krátky čas dožerava rozpálený gril. Na bežnom plynovom grile ale dosiahnuť teplotu blížiacu sa k 400°C nie je možné. Preto profíci na prípravu steakov používali výhradne dočervena rozohriate klasické grily na drevené uhlie. Plynové grily ENDERS však prišli s revolučnou vlastnosťou – TURBO ZÓNA. Plynule regulovateľná žeravá zóna grilu s teplotou ako rozpálené uhlíky. Umožní im zachovať si to, čo je pre steaky príznačné.
Zaujímavosťou väčších záhradných grilov ENDERS je horák integrovaný v bočnej odkladacej ploche. Naozaj praktická vec. Na tomto plynovom samostatne regulovateľnom horáku uvaríte v bežnom hrnci akúkoľvek prílohu. Taktiež ideálna vec na prihrievanie omáčok alebo prípravu jedál, ktoré nemôžu na gril. Bočné odkladacie plochy sú aj napriek sklápateľnosti dostatočne stabilné. Majú integrované háčiky na grilovacie náradie. V skrinkách pod grilom je zvyčajne pár poličiek a miesto pre 5kg propánovú fľašu. Na pohodlné presúvanie grilu na iné miesta slúžia transportné kolieska. Ako voliteľné príslušenstvo si ešte môžete prikúpiť elektrický otočný ražeň, kameninovú podložku na pečenie pizze alebo zakrývaciu plachtu na ochranu grilu pred počasím.
Poriadne vyčistiť gril po predošlej grilovačke je nezávideniu hodná činnosť. Duplom, keď je to tam riadne pripečené a mastné. Nie raz si poviete: „Kašlem na to, hodím to do rúry“. Gril je najlepšie čistiť chvíľu po grilovačke, keď je ešte mierne teplý. Vtedy to ide celkom dobre. Je to však zo spoločenského hľadiska nevhodná doba. Všetci ste príjemne najedení a zábava je v plnom prúde. ENDERS nezaváhal a prišiel s revolučnou myšlienkou – SIMPLE CLEAN - ako dať tie najviac zababrané časti grilu do umývačky. Kryty nad plameňom a tukové zásobníky jednoducho vytiahnete a spolu aj s roštom vložíte do umývačky riadu. Všetky tieto odnímateľné časti majú hladký povrch. Čistenie je teda naozaj jednoduchšie.
Skladacie plynové grily DOMETIC obľubujú hlavne kempisti a karavanisti. Vo väčšine kempov je grilovanie na dreve alebo drevenom uhlí zakázané. Je to pochopiteľné: pozemok pre karavan má okolo 100m2 a bývajú nasekané tesne vedľa seba. Už len keby každý druhý začal dymiť a robiť si pahrebu, nedalo by sa tam dýchať. Plynové grily horia bez dymu. Ak niečo niekomu neprihorí, po kempe sa šíri iba vôňa grilovaných špecialitiek. Okrem grilovania zvládnu aj varenie v hrncoch. Pri chladnejšom počasí slúžia ako malé exteriérové ohrievače, ktoré vám predĺžia pobyt pred karavanom. Podobné funkcie a využitie má aj model URBAN od ENDERSu. A že nemáte karavan... nevadí. Skúšali ste už grilovať na balkóne?